ראייה מטושטשת – הסיבות העיקריות ומה עושים

You are currently viewing ראייה מטושטשת – הסיבות העיקריות ומה עושים

ראייה מטושטשת, המהווה את הגורם השכיח ביותר לירידה בחדות הראייה, באה לידי ביטוי בחוסר יכולת לראות בבירור פרטים קטנים בעין אחת או בשתי העיניים. הסיבות העיקריות להופעתה של ראייה מטושטשת עלולות לנבוע מבעיות בריאותיות או סיבות אופטיות. בכתבה שלפניכם, תוכלו למצוא את הסיבות העיקריות המובילות לראייה מטושטשת ואת הדרכים לטיפול בבעיה.


מהן הסיבות העיקריות לראייה מטושטשת?

ברשימת הגורמים לראייה מטושטשת ניתן למנות גורמים הקשורים לבעיות אופטיות או בריאותיות וזאת לצד גורמים סביבתיים, כאשר בין יתר הסיבות העיקריות העלולות להוביל לראייה מטושטשת, מבלי צורך לבצע בדיקת ראייה לעתים, ניתן למצוא:

  • ישיבה ממושכת מול מחשב – עבודה יומיומית ממושכת מול מחשב, עלולה להוביל לתסמונת ראיית מחשב שבין יתר תסמיניה נכללים יובש בעיניים וטשטוש ראייה.
  • מיגרנות – אנשים הסובלים ממיגרנות עלולים לסבול גם מבעיות שונות במערכת הראייה הבאות לידי ביטוי ברגישות יתר להבזקי אור (בעיקר בזמן התקף מיגרנה) וירידה בחדות הראייה לאורך זמן לנוכח טשטוש ראייה.
  • מתח נפשי (סטרס) – דוחק נפשי ומצבי לחץ תכופים עלולים להוות גורם שכיח לירידה זמנית בראייה עקב ראייה מטושטשת.
  • נטילת תרופות מסוימות – תופעות הלוואי של תרופות מסוימות כוללות ראייה מטושטשת ובמידה ואתם חווים ראייה מטושטשת לאחר נטילת תרופה כזו או אחרת, מומלץ וחשוב לקרוא את העלון המצורף.
  • קטרקט – מצבי עכירות של העדשה התוך-עינית מתאפיינים בין היתר בראייה מטושטשת.
  • סוכרת – עלייה של רמת הסוכר בדם מלווה לעיתים בשינויים בריכוז הנוזלים בעדשת העין והדבר עלול להוביל לראייה מטושטשת.
  • עדשות מגע אשר אינן מותאמות לכם – חוסר התאמה של עדשות המגע עלול להוביל לתחושת יובש בעיניים וראייה מטושטשת.
  • שינוי במספר הנחוץ לכם – עלייה בקוצר ו/או רוחק ראייה עלול להוביל לראייה מטושטשת והדבר מעיד בין היתר על הצורך בשינוי המספר של המשקפיים.

מעבר לסיבות המופיעות לעיל, ישנן סיבות נוספות העלולות לגרום לכם לראייה מטושטשת והדבר מחייב אתכם לפנות באופן מיידי לאופטומטריסט או רופא עיניים לצורכי בדיקת ראיה.
הבדיקה נועדה לצורכי אבחון הגורם המרכזי לראייה המטושטשת והתאמת הפתרון הראוי בהתאם לממצאי הבדיקה.
במקרים בהם הראייה המטושטשת מתרחבת בקרב נשים וגברים שמעולם לא הרכיבו משקפיים, הדבר עלול להעיד על כך שהם נחוצים למשקפי ראייה.

 

סיבות בריאותיות נוספות העלולות להוביל לראייה מטושטשת

דלקות עיניים, הן דלקת של הקרנית והן דלקת לחמית העין, עלולות להוביל לחוסר חדות בראייה לנוכח ההפרשות הרבות המיוצרות עקב הדלקת.
ראייה מטושטשת עלולה להופיע גם על רקע לחץ תוך-עיני גבוה וזאת בעיקר בקרב חולי גלאוקומה.

חשוב לדעת: במקרים מסוימים, ראייה מטושטשת לאורך זמן עלולה להעיד על בעיה רפואית מורכבת, לכן קיימת חשיבות רבה לקיומה של בדיקת ראיה על מנת לבחון את הגורם המרכזי לראייה המטושטשת ולשלול ו/או לאבחן הימצאותן של מחלות ובעיות בריאותיות מורכבות.