מה זה צילינדר בעין – ואיך מטפלים?

You are currently viewing מה זה צילינדר בעין – ואיך מטפלים?

מרבית האוכלוסייה מתייחסת לצילינדר בעין בחשש גדול ורואה בו בעיית ראייה מורכבת. בפועל, מדובר בליקוי ראייה נפוץ ביותר, שהתיקון שלו נעשה באופן פשוט וקל.

כאשר אדם עם ליקוי ראייה אומר “יש לי צילינדר”, הוא כנראה לא מתכוון למנעול בדלת אלא לבעיית ראייה שכיחה למדי. ובכל זאת, אם יישאל לפישרה, מקורותיה ואופן הטיפול בה, לרוב ימצא את עצמו נבוך וחסר תשובות.

 

אז בואו נעשה קצת סדר בדברים:

מה זה צילינדר בעין?

צילינדר למעשה איננו הבעיה אלא הפתרון לבעיה שנקראת “אסטיגמציה”. זהו ליקוי בעין עקב התקמרות בלתי שווה של הקרנית, או עדשת העין.


במצב זה, המוקד המתקבל מורכב משתי נקודות שונות הממוקמות במיקומים שונים בעין. הדבר גורם לעיוות קרני האור המגיעות אל העין ולראייה מטושטשת לרחוק ולקרוב.


במילים פשוטות, אסטיגמציה מתארת לרוב מצב בו הקרנית (החלק השקוף בעין) איננו כדור עגול מושלם, אלא יותר מבנה אובלי (של ביצה או כדור פוטבול).


מצב זה של הקרנית יגרום להופעה של שני מוקדים (פוקוסים) שאינם על רשתית העין ולכן קיים טשטוש בראייה.

 

מהי השכיחות לאסטיגמציה (צילינדר)?

שכיחות האסטיגמציה (צילינדר) עומדת על 47%. מחקר שנערך בבריטניה ופורסם בשנת 2011 בכתב העת עדשות מגע והעין, בדק את השכיחות של אסטיגמציה בקרב 12,000 נבדקים. במחקר נמצא כי 47% מהנבדקים היו בעלי אסטיגמציה לפחות בעין אחת. במחקר נוסף שנערך בארה”ב עמדה שכיחות האסטיגמציה על 34%. מכך ניתן להסיק כי אסטיגמציה היא תופעה שכיחה.

 

כיצד מטפלים בצילינדר?

ליקוי צילינדר בעין (אסטיגמטי) מתוקן בעזרת עדשת צילנדר. זוהי עדשה שאינה כדורית אלא עדשה ששונה בקימורים. עדשה זו הופכית לצורת האסטיגמציה אשר מנטרלת את העיוות הקיים בקרנית.

  • משקפיים –  אחת מהבחירות לאנשים הסובלים מאסטיגמציה, בחירה זו מבוצעת הן לשיפור הראייה ולתיקון הצילינדר.
    המשקפיים מכילים מרשם עדשה גלילי מיוחד המפצה על אסטיגמציה, ומספק כוח נוסף בחלקים פרטניים של העדשה,
    לשם השגת ראיה ברורה בכל המרחקים. ניתן לתקן אסטיגמציה באמצעות עדשות משקפיים רגילות או עדשות מולטיפוקל.
  • עדשות מגע מסוגים שונים – יתרונן הבולט של עדשות המגע הוא היתרון האסתטי ונוחות הראייה, העובדה ששדה הראייה אינו מופרע על ידי מסגרת משקפיים. כיום, עדשות מגע עם צילינדר לא מותאמות רק על פי המספר אלא גם על פי הזווית בה נדרש הצילינדר.
  • הליך ניתוחי – מטפל באסטיגמציה באמצעות שיוף וליטוש מחדש של הקרנית, ע”י הליך לייזר ניתוחי.
    ההליך מסיר רקמות מהשכבות השטחיות והפנימיות של הקרנית. הניתוח מסיר רקמות מהשכבה הפנימית של הקרנית בלבד.

 

מתי מתעורר חשש ל”צילינדר”?

בעין עם אסטיגמציה, קיימת כל הזמן פעילות, כמו גם ריצוד של פוקוסים לקבלת תמונה ברורה בשל העובדה כי באסטיגמציה יש שני פוקוסים שאינם על הרשתית (ולא פוקוס אחד).
לרוב, ריצוד זה גורם לאי נוחות סביב העין. במצב זה קיים חשש לאסטיגמציה. כאשר ישנה תלונה על כאבים סביב העין וכאבי ראש אשר מתגברים בזמן קריאה, עבודה מול מחשב או כל עבודת ראייה מקרוב. חשש נוסף מתעורר כאשר קיים טשטוש ראייה למרות הרכבת משקפיים.

חשוב לדעת: במצב של אסטיגמציה, קיים מגוון נרחב של אפשרויות לטיפול בבעיית הראייה.
התייעצות עם אופטומטריסט מומחה תאפשר את בחירת הטיפול המתאים ביותר העונה על צרכי המטופל ואורח חייו.