אחת ולתמיד – מה ההבדל בין אופטומטריסט לרופא עיניים?

You are currently viewing אחת ולתמיד – מה ההבדל בין אופטומטריסט לרופא עיניים?

הוא רופא עיניים? הוא אופטיקאי? הוא בכלל היא? המומחים של הלפרין מסבירים מהו תפקידם של אופטומטריסטים ומתי חשוב לפנות אליהם לבדיקה

אם הייתם צריכים להגדיר אופטומטריסטים מהם, כנראה שקצת הייתם מתבלבלים, וזה בסדר גמור! עולם האופטיקה והראייה מלא במונחים שלא פעם נשמעים לנו די דומים. כדי לחזק לכם את המומחיות בנושא, המאמר שלפניכם יעשה לכם סדר במונחים וישים קץ לשאלה “למי להגיע קודם – לאופטומטריסט/ית, לרופא/ת עיניים או אולי בכלל לאופטיקאי/ת”?

אופטיקאים, בדומה לטכנאי שיניים, הם גם טכנאים – רק של עדשות. הם מתמחים בחיתוך ובליטוש עדשות על פי מרשם, יכולים לעזור בהתאמת המסגרת ולכוונן אותה לפי פני המטופל.

 

אופטומטריסטים הם מי שלרוב מבצעים את בדיקת הראייה לפני רכישת משקפיים או לצורך אישור כלשהו על מצב הראיה, כמו זה הנדרש לשם קבלת רישיון נהיגה. תחום הסמכות שלהם – אופטומטריה – הוא מקצוע פרא-רפואי, מה שלא מחייב אותם להיות רופאים. יחד עם זאת, אופטומטריסטים כן מחויבים בהסמכה ממשרד הבריאות ולשם כך עוברים כ-4 שנים של הכשרה אקדמית.

 

רופאי עיניים, בניגוד לאופטומטריסטים, מחויבים בהסמכה הכוללת לא פחות מ-12 שנות לימודי רפואה, במהלכן הם מתמחים בתחום מסוים הקשור לבריאות העין. מתוקף סמכותם זו הם רשאים, בין היתר, לאבחן מחלות הקשורות בעיניים, כגון דלקות, זיהומים או מחלות תורשתיות.


בדיקת עיניים vs בדיקת ראייה

כמו שכנראה כבר הבנתם, החלק של האופטיקאים פחות רלוונטי לנו בבואנו לבחון את העיניים או הראייה שלנו, אלא שהוא יותר פועל “מאחורי הקלעים”. אם כן – נתמקד בשתי המקצועות האחרונים: אופטומטריסטים ורופאי העיניים.


אז מתי פונים למי?

לרופאי עיניים יש לפנות בכל פעם שמתעורר חשד לזיהום או לדלקת, למשל במקרה של שעורה בעין. שעורה היא דלקת שכיחה הנגרמת עקב זיהום חיידקי. רופאי העיניים ידעו לפתור את הבעיה, ויעשו זאת בדרך כלל על ידי ניקוז בלוטת השומן בעפעפיים. מעבר לכך, בבדיקת עיניים אצל רופאי עיניים, הם יחפשו אחר פגיעה אפשרית בעין או אחר תסמינים למחלות גנטיות למשל, גם במידה ואינכם יודעים על בעיית ראייה תורשתית קיימת.


בהתאם, בדיקה אצל רופאי עיניים היא חיונית, ויש לבצעה פעם בשנה. נשמע לכם מוגזם? מסתבר שאתם לא לבד – 80% מהישראלים מזניחים את העיניים שלהם ואינם מבצעים את הבדיקות כנדרש. במקרה הזה כמובן שלא מומלץ שלא לפעול לפי הלך הרוב, וזאת על מנת לשמור על הראייה שלכם תקינה ובטוחה. 

 

יש מקרים בהם תדירות הבדיקה אצל רופאי העיניים חשובה במיוחד. ראשית, על פי החוק, רק רופאי עיניים מורשים לבדוק ילדים עד גיל 10. הבדיקה הראשונה מבוצעת בבית הספר בגיל 6, ומומלץ לקחת ברצינות את ממצאיה. בנוסף, במקרה של חולים במחלות כרוניות כגון סוכרת, ביקור תדיר אצל רופאי העיניים הופך הכרחי אפילו יותר, משום שהרשתית שלהם פגיעה יותר משל אנשים שאינם חולים במחלה והם חשופים יותר למחלות הקשורות בעין.ומה לגבי האופטומטריסטים?

ישנם אופטומטריסטים שבזכות הכשרתם וניסיונם יכולים לזהות בעיות כמו מחלה או פתולוגיה מסוימת, ואולם בניגוד לרופאי העיניים, אסור להם לתת למטופל אבחון רשמי או מרשם לתרופה דיאגנוסטית.


מה כן? – האופטומטריסטים מתמחים באבחון הפגיעות הפשוטות בתפקוד העין, המחייבות הרכבת משקפיים. הם בודקים את כניסת קרני האור לרשתית העין, ויודעים לזהות אם ישנו פגם הפוגע בחדות הראיה, במיקוד, גורם לעיוורון צבעים וכיוצא בזה. כמו כן, אופטומטריסטים ‘חוסכים’ לרופאים את מלאכת התאמת העדשות וגם בירוקרטיה רבה. לדוגמא וכמו שציינו, לביצוע בדיקת תקינות ראיה לשם קבלת רישיון נהיגה, יש לפנות לאופטומטריסט/ית.


טעות בבדיקת ראייה יכולה להוביל למרשם משקפיים שאינו מתאים לכם, מה שעלול לגרום לכאבי ראש ולעייפות, משום שהעיניים מתאמצות לתקן את הפער שנוצר. מסיבה זו ואחרות, בשנים האחרונות הוסדר נושא ההכשרה באופטומטריה, וכל העוסקים בתחום מחויבים לקבל רישיון משרד הבריאות.מומלץ לבדוק את הראייה אצל האופטומטריסטים המומחים ביותר – הלוא הם האופטומטריסטים של אופטיקה הלפרין!

לבדיקת ראייה בתנאים סטריליים לחצו כאן