כך תגנו על העיניים שלכם מקרינת מסכים

You are currently viewing כך תגנו על העיניים שלכם מקרינת מסכים

המומחים של הלפרין מסבירים כיצד ניתן להגן על העיניים מקרינת אור כחול, באמצעות העדשות המובילות בשוק

 

אי אפשר להאשים רק את הקורונה בהתמכרות של כולנו למסכים. אבל, לא ניתן להתעלם מכך שהמגפה העולמית שפרצה לחיינו ב-2020, חיזקה עוד יותר את התופעה הרווחת של השנים האחרונות, בה אנו נמצאים שעות על גבי שעות מול המסך.

 

הילדים שלנו וגם אנו עצמנו, משתתפים מדי יום בשיחות “זום” ארוכות, עובדים מול מסך המחשב או הטאבלט. בין לבין הם מתעסקים עם הסמארטפון ובסוף היום, “נחים” מול מסך הטלוויזיה בסלון.

 

בהיעדר מסגרות חינוכיות בעקבות הקורונה, נאלצנו בעל כורחנו לאפשר לילדינו שהייה ממושכת מול המסכים, בין אם זה לצורך לימודי או בכדי להפוך את שעות הפנאי הרבות לנסבלות יותר. אפילו ההורים הקפדניים ביותר, שדאגו לפני התפרצות הקורונה לשמור על זמן מסך מוגבל, נוכחו לדעת שמדובר בעת חירום אמיתית , בה הגבולות שהגדירו נוטים להיטשטש.

 

לשהייה ממושכת מול מסך יש השלכות שונות ורבות, אבל אנחנו נעסוק באחת מהן, שהיא אולי החמורה ביותר.

 

כיצד משפיעים המסכים עלינו ועל ילדינו?

 

אותם מסכים תמימים פולטים קרינת אור כחול המכונה גם UV420, עקב אורך הגל המסוכן – 420 ננומטר. קרינה זו פוגעת בקרנית ולפי מחקרים מאיצה מחלות עיניים כמו קטרקט וניוון ברשתית (ניוון מקולה).

 

מעבר לפגיעה בקרנית וברשתית, פליטת האור הכחול כתוצאה מהחשיפה למסכים מעכבת את הורמון המלטונין, הלא הוא “הורמון השינה”. בכך גורמת קרינה זו פגיעה באיכות השינה וביכולת להירדם, המובילה לעייפות מתמשכת. בסופו של דבר, פגיעה זו עלולה לגרום להפרעות קשב וריכוז ולבעיות נוספות.

 

הקרינה הכחולה נפלטת מהמסכים כל הזמן ולכן מזיקה כאשר נחשפים אליהם גם לזמן קצר. עם זאת, חשיפה לזמן ארוך, כפי שתיארנו קודם, היא מסוכנת יותר. בשל כך, הגנה על העיניים חשובה עוד יותר בתקופה זו.

 

המלצת המומחים

 

אז איך נגן על העיניים שלנו ושל ילדינו? המומחים של אופטיקה הלפרין ממליצים על עדשות הגנה מקרינת מסכים. עדשות מיוחדות אלו מגינות על העיניים ומסננות 99.9% מהקרינה של האור הכחול. חומר הגלם עצמו של העדשה חוסם את קרינת ה-UV420 ולא הציפוי, בניגוד לסוגים אחרים של עדשות הנעזרות בציפוי כמו אנטי ריפלקס או צבע. התוצאה – חסימה טובה יותר של קרני האור הכחול. עדשת ההגנה מקרינת מסכים מונעת מהקרינה להגיע אל העיניים ומספקת הגנה במטרה לשמור על איכות הראייה ולמנוע עייפות מוגברת. כמו כן, היא מונעת נזקי רשתית לטווח ארוך.

 

איך זה עובד בעצם? מסך המחשב, הטאבלט או הטלוויזיה, פולטים אור כחול המגיע למשטח של העדשה. העדשה מסננת וחוסמת את האור הכחול, וכך מונעת ממנו להגיע לרשתית. ניתן לדמות את הפעולה לתריס בבית החוסם את קרני האור, רק שכאן מדובר בקרינת מסכים.

 

עדשות הגנה אלו מתאימות לכל מי שנמצא שעות רבות מול מסך כזה אחר – כלומר, לכולנו. יחד עם זאת, הצעירים מביננו, הילדים שלנו, מבלים זמן רב יותר מול המסכים השונים, ולכן הם חשופים יותר לקרינת האור הכחול. לכן, חשוב מאד להגן עליהם מפני הנזקים העכשוויים והנזקים שיבואו בעתיד.

 

בדיקת ההתאמה לעדשת הגנה מקרינת מסכים, הינה בדיקה שגרתית הנעשית על ידי אחד או אחת מהאופטומטריסטים המומחים של אופטיקה הלפרין. כדי להחליף לעדשות אלו יש להחליף את עדשות משקפי הראייה, מאחר וכאמור מדובר בחומר גלם ממנו מורכבת העדשה עצמה. סוג חומר הגלם הזה יכול להתאים לעדשות סטנדרטיות של ‘קרוב – רחוק’ או לעדשות מולטיפוקל.

כמו כן, ניתן ליצור עדשות הגנה מקרינת מסכים עם צילינדר, וכן לבצע בהן התאמות נוספות לפי צרכי הלקוח.


לקביעת בדיקת ראייה והתאמה לעדשות הגנה מקרינת מסכים עם האופטומטריסטים המומחים של הלפרין לחצו כאן .