בימינו אנשים רבים מוצאים את עצמם מעל ל- 3 שעות ביום מול המחשב, בין אם במסגרת עבודתם או במסגרת לימודית. כך הולכת ורווחת תופעה הנקראת “תסמונת ראיית המחשב”. התסמונת מאופיינת ביובש וצריבה בעיניים, עיניים אדומות, רגישות לאור, טשטוש ראייה, ראייה כפולה, כאבי ראש ותופעות נוספות.

מה גורם לתסמונת ראיית המחשב?

עבודה מול מסך המחשב גורמת לירידה בתדירות המצמוץ, וכתוצאה מכך מתייבשות העיניים ונפגע איזון הלחות הטבעי שלהן. בנוסף, לעין קשה יותר ליצור מיקוד מול המסך מאשר מול דף, והבהייה הממושכת במסך יוצרת מאמץ ועומס על שרירי העין. כתוצאה מכך העיניים מתעייפות ויכולות להיווצר בעיות בראייה ובעיות עיניים. יש לציין כי לתסמונת ראיית המחשב חשופים גם מי שראייתם טובה.

מהם האתגרים שמסך המחשב מציב לעינינו?

בקריאה ממסך המחשב נדרשת מן העיניים יותר תנועה מאשר בקריאה רגילה. כמו כן, בניגוד לחומר מודפס שחור על גבי לבן, האותיות האלקטרוניות מורכבות מנקודות קטנות – פיקסלים. לעין קשה יותר להתמקד בסימנים המורכבים מפיקסלים מאשר בסימנים מודפסים. העבודה מול המסך במשך זמן רב עלולה לגרום למצב בו העיניים מתמקדות באופן קבוע במרחק קרוב, וכך יורדת יכולת הראייה למרחק. אם לא פועלים לתיקון המצב, הראייה עלולה להתדרדר.

כיצד ניתן להתמודד עם תסמונת ראיית המחשב?

כדי שהעיניים יוכלו לעבוד מול מסך מחשב ללא פגיעה, אנו צריכים לאפשר להן עבודה נוחה וראייה יעילה. ניתן לבצע בדיקת ראייה אצל אופטומטריסט לבדיקת תפקודי הראייה ולאיתור בעיות. בנוסף, יש לדאוג שסביבת העבודה תהיה מיטיבה לעיניים, ולבצע תרגילים פשוטים שיקלו על העיניים.

תאורה

רצוי להחליש את התאורה בחדר על מנת למנוע סנוור, וכן לוודא שהמסך אינו מרצד ושאין עליו השתקפויות. אם יש חלון בחדר שבו עם הגב אליו, ואם הדבר אינו אפשרי דאגו לחסום את האור מהחלון בעזרת תריס או ווילון.

מרחק הישיבה מן המחשב

יש לשמור על מרחק שבין חמישים לשבעים סנטימטר מן המסך. במידה ומרחק זה לא נוח לכם גשו לבצע בדיקת ראייה. מרכז המסך צריך להיות נמוך בכחמישה עשר סנטימטרים מן העיניים. הדבר מאפשר לעפעפיים לחפות על העיניים ולמנוע יובש.

משקפיים מתאימים

במידה ואתם מרכיבים משקפיים, רכשו לעצמכם זוג המתאים במיוחד לעבודה מול מסך מחשב.

תרגילים להקלה על העיניים

  • להתמודדות עם יובש בעיניים כווצו חזק את העיניים ומצמצו, ולהרגעת העיניים כסו אותן למשך שתי דקות תוך השארת העיניים פקוחות.
  • מדי פעם הסתכלו למרחק, ומדי חצי שעה צאו להפסקה של מספר דקות, עסו את המצח, הרקות ועצמות הלחיים.
  • מבלי להזיז את הראש הפנו מבטכם מעלה, מטה, ימינה ושמאלה לסירוגין במשך עשר שניות.
  • מבלי להזיז את הראש הזיזו את העיניים במעגלים לכיוון אחד, ואחר כך לכיוון השני.

Young businesswoman working at home

לסיכום

העבודה מול המחשב יוצרת עומס ומאמצת את העיניים. למרות זאת, בעזרת מעט תשומת לב לסביבת העבודה, וביחד עם ביצוע מספר תרגילים פשוטים, ניתן למנוע נזק לעיניים ולשמור על הראייה.

המידע האמור מוגש כשירות לציבור ולא מהווה המלצה לטיפול או תחליף לייעוץ רפואי

חזרה לעמוד כתבות >>