10 טיפים לשמירה על העיניים

“העיניים הן החלון לנשמה” הוא משפט השגור בפי כל, ואכן בריאותן של העיניים שלכם עשוי לבטא את מצבכם הבריאותי הכללי. מצב בריאותי ירוד ישפיע בדרך כלל גם על תפקוד העיניים ולהיפך – ככל שתקפידו יותר על תזונה נכונה, פעילות גופנית סדירה וטיפול נכון בגוף שלכם, גם העיניים יתפקדו בצורה אופטימלית. עם זאת, חשוב להבין שגם לעיניים שלכם צרכים מיוחדים ללא תלות בשאר מערכות הגוף. גם הן מתפקדות פחות טוב תחת מאמץ ממושך, זקוקות למנוחה ולהגנה מפני קרינה.

 

אז איך תשמרו על העיניים שלכם? מבחר עצות לפניכם:

 

1. הישמרו מהשמש

הקפידו להרכיב משקפי שמש בכל פעם שאתם יוצאים החוצה, שכן קרני השמש האולטרה סגולות (קרני UV) מסוכנות מאד ועשויות לגרום למחלות עיניים רבות ולהיחלשות הראייה. במדינה חמה כמו ישראל, בה קרני השמש חזקות מאד ולא רחמניות,  משקפי שמש הם פריט חובה. אל תתפשרו על איכות משקפי השמש שלכם והקפידו להרכיב אך ורק משקפיים שמציעות את ההגנה המירבית האפשרית.

 

2. הקפידו על אכילת מזון בריא לעיניים

על ידי תזונה נכונה תוכלו למנוע מחלות עיניים כגון גלאוקומה או ניוון רשתיות. אכילת פירות וירקות טריים מומלצת ביותר שכן הם מכילים ויטמין E , בטא-קרוטן ולוטאין אשר עשויים למנוע התפתחות של קטרקט. מזונות עשירים באומגה 3 כגון דגים ואגוזים מומלצים למניעת ניוון רשתיות. בוודאי תשמחו לגלות כי יין אדום תורם גם הוא למניעת מחלות עיניים. אז לחיים!

 

 

3. הימנעו ממזון לא בריא לעיניים

מדובר במזון שעשוי להפריע לנימים ולכלי הדם בהעברת חמצן ודם לרשתית. הפרעה זו נגרמת על ידי מזונות רוויים במלחים (נתרן) כגון חטיפים שונים, מרקים תעשייתיים ונקניקים. גם מזונות עתירים בכולסטרול כגון חמאה, סלטים תעשייתיים ובשר מעובד אינם מומלצים, שכן הם מגבירים את הסיכוי לחלות בניוון רשתית.

 

4. הימנעו מעישון

העישון מגביר בדרך כלל את היובש בעיניים שלכם ועשוי לגרום לקטרקט, ניוון רשתית ובמקרים קיצוניים אף לפגוע בעצב הראייה עצמו.

 

5. אמצו משטר של פעילות גופנית

פעילות גופנית סדירה משפרת את הקצב בו זורמים הדם והחמצן לרשתית ובכך מסייעת למנוע התפתחות של מחלות עיניים. בנוסף מאפשרת פעילות זו מנוחה לעיניים היות ולרוב אין צורך במאמץ גבוה שלהן במסגרתה.

 

6. התאימו את סביבת העבודה שלכם

התאורה בחדר העבודה שלכם חשובה מאד, לכן יש להקפיד שהיא חזקה דיו ומאפשרת עבודה נוחה ללא מאמץ של העיניים. אם אתם יושבים זמן רב מול מחשב, השתדלו לקחת הפסקה מהמסך מידיי פעם על מנת למצמץ ולהרגיע את העיניים. שבו בזווית נוחה מול המסך (אם כי לא קרוב מידיי) והקפידו לעשות שימוש במסך גדול מספיק על מנת שהעיניים שלכם לא יצטרכו להתאמץ יתר על המידה.

7. שמרו על לחץ דם תקין

לחץ דם גבוה מידיי עשוי לגרום למחלות עיניים ולניוון רשתית, שכן הוא מעוות את זרימת הדם והחמצן לרשתית. הקפידו לצרוך מוצרי מזון דלים בשומן אך עשירים בסידן, בצעו פעילות גופנית ושמרו על משקל תקין ויציב. כל אלה יסייעו לכם בשמירה על לחץ הדם שלכם ויגנו גם על העיניים שלכם מפני מחלות.

 

8. אל תתפשרו על משקפי קריאה

משקפי קריאה מאיכות נמוכה או משקפיים שלא מתאימים למספר המדוייק שלכם יגרמו לכם לסחרחורות וכאבי ראש ויעיקו על העיניים. משקפי קריאה אמורים להקל על העיניים ולא להכביד עליהן, לכן חשוב להקפיד לבחור במשקפיים באיכות הגבוהה ביותר, כגון משקפי קריאה Ray Ban.

 

9. תנו לעיניים שלכם לנוח

מצמצו בכל הזדמנות שרק ניתן, שכן זו הדרך של העיניים לנוח. אל תעמיסו על העיניים בצפייה ממושכת בטלוויזיה, בעבודה מול מחשב או בקריאה. עיצרו מדי פעם, הפנו את המבט הצידה ואפשרו לעיניים שלכם לקחת הפסקה. גם במהלך נהיגה ארוכה מומלץ מאד לעצור מידיי פעם בצד ולאפשר לכם ולעיניים שלכם התרעננות בריאה.

 

10. בקרו באופן קבוע אצל רופא עיניים

ביקור שגרתי אצל רופא עיניים יאפשר מעקב תקין על בריאות העיניים שלכם ויסייע בחיזוי ומניעת מחלות עיניים. במידה ואתם מרכיבים משקפיים, רופא עיניים יוכל לעקוב אחר מספר המשקפיים שלכם ולערוך לכם בדיקות ראייה שגרתיות. בכל מקרה שלא יהיה, אל תזניחו את הטיפול בעיניים שלכם ודאגו לעקוב אחרי התפקוד שלהן בכל הזדמנות שרק ניתן.