עדשות מגע: המדריך למתחילים

You are currently viewing עדשות מגע: המדריך למתחילים

מהן “עדשות מגע נושמות”? מאיזה גיל אפשר להתחיל ואיך העבודה שלכם קשורה לעניין? כל מה שחשוב לדעת לפני שבוחרים עדשות מגע

אין ספק שעדשות מגע הן פתרון נוח ואסתטי, בין אם אתם מרכיבים משקפיים כבר זמן רב, או אמורים להתחיל. אבל, כמו בכל דבר שנוגע לעיניים שלכם, חשוב שתעשו את הבחירה הנכונה והמתאימה ביותר לצרכים שלכם (ואפילו של ילדיכם). 


רגע לפני שאתם קופצים לסניף הקרוב לביתכם, דלאל, אופטומטריסטית מוסמכת באופטיקה הלפרין, מסבירה מה חשוב שנדע לפני שמרכיבים עדשות מגע.

 

 

מבעד לעדשה

ישנם סוגים רבים ושונים של עדשות מגע. ההבדלים ביניהם יכולים להיות ברמת התחלופה (עדשות מגע יומיות, עדשות מגע דו שבועיות, עדשות מגע חודשיות, קבועות ועוד), או ברמת החומרים מהן העדשות מורכבות (הידרו-ג’ל, סיליקון הידרו-ג’ל, עדשות נושמות, קשות ורכות). הבחירה בסוג העדשות הנכון לכם חשובה, מאחר ויכול להיות שעדשות מגע מסוג מסוים לא יתאימו לעיניים שלכם, לעומת סוג אחר.  

 

כך למשל, בשונה משאר סוגי עדשות המגע, עדשות סיליקון הידרו-ג’ל מעבירות יותר חמצן לעין. מדובר בסוג עדשות הבריא יותר לעין, מאחר והן “מחפות” על הימצאות העדשה עליה ומאפשרות לה לקבל את אחוז החמצן שהעין הייתה מקבלת ללא עדשה. עדשות מגע אלו יציבות יותר ויתאימו לכם במיוחד אם אתם סובלים מבעיה כמו יובש בעין (תסמונת העין היבשה), לא מרבים למצמץ, או מרכיבים עדשות מגע במרבית שעות היום. 

 

בדיקת עיניים שגרתית

ההתאמה ביניכם לבין סוג עדשות המגע הנכון לכם חשובה לא רק למבנה העין ולצרכים שלה, אלא גם לצרכים היום-יומיים שלכם. בהתאם, כדי לבחור את סוג עדשות המגע הראוי ביותר, חשוב להבין למה בכלל החלטתם להרכיב עדשות מגע ולאיזה צורך. האם אתם מעוניינים להרכיב עדשות מגע באופן קבוע או חד-פעמי? האם אתם רוצים להרכיב משקפיים במקביל לעדשות? כמה שעות אתם מתכננים להרכיב את עדשות המגע? שאלות אלו ועוד צריך וראוי לחקור בשביל לשמור על בריאות העין. 

 

מרכיש נוסף שחשוב לאבחן הוא מרחק הראייה אותו אתם צריכים לתקן בעזרת עדשות המגע: האם אתם מתקשים לראות רחוק, קרוב או שניהם? במקרה האחרון, מומלץ לנסות עדשות מגע המאפשרות מספר טווחי ראייה, מסוג מולטיפוקל או ביופוקל, או לעשות הפרדה – להרכיב עדשות מגע לראייה מרחוק ומשקפיים לראייה מקרוב.

 

המלצת המומחים

עדשות המגע המומלצות ביותר על ידי האופטומטריסטים של הלפרין הן אלו שישמרו בצורה הטובה ביותר על בריאות העין. כאמור, אלו עדשות מגע המאפשרות מעבר מירבי של חמצן לעין, או עדשות מגע אשר אותן מרכיבים לזמן קצר. לרוב, יהיו אלו עדשות יומיות מסוג סיליקון הידרוג’ל, הניתנות להרכבה לאורך זמן ממושך ויאפשרו לכם נוחות רבה יותר בביצוע פעולות יום-יומיות. במידה וסוג עדשות זה אינו מתאים לכם, כנראה שעדשות יומיות מסוג הידרוג’ל או מויסט (moist) יהוו פתרון טוב עבורכם; כמובן שכל מקרה ייבחן לגופו. 

 

 

עדשות מגע לילדים 

עדשות המגע מתאימות לילדים ולמבוגרים כאחד. בהתאם, ובמידה והילדים שלכם משתתפים בפעילות ספורטיבית קבועה, לא מתחברים למשקפי ראייה, או פשוט רוצים לרענן את הלוק – לא צריך לפחד לאפשר להם להרכיב עדשות מגע, גם בגיל צעיר. מה שכן, חשוב להתייעץ עם אופטומטריסט ורופא עיניים – ראשית, על מנת לבדוק את בעיית הראייה הקיימת אצל ילדכם או ילדתכם, ושנית, בכדי להתאים את עדשות המגע לשגרת חייהם, ממש כמו אצל מבוגרים. עם זאת, חשוב מאוד לבדוק כי הם מסוגלים “לעמוד במשימה” – האם הילדים שלכם אחראיים, מסוגלים לשמור על היגיינה גבוהה ולעקוב אחר ההוראות המלוות את הרכבת עדשות המגע. 

 

בנוסף לעדשות המגע הרגילות, ובמידת הצורך, אתם מוזמנים לשאול בסניף הקרוב לביתכם על עדשות מגע טיפוליות לילדים, המומלצות לילדים בגילאים צעירים, הסובלים מקוצר ראייה. 

 

 

הפעם הראשונה

אם מעולם לא הרכבתם עדשות מגע, חשוב שתתנסו בכך. ראשית, יש לעבור בדיקה להתאמת עדשות מגע, המתבצעת על ידי האופטומטריסטים שלנו בכל אחד מסניפי אופטיקה הלפרין. אחרי שנמצא לכם עדשות מגע מתאימות, תזכו בהדרכה מלאה על הרכבת העדשות והטיפול הנכון בהן, שיעזור לשמור על העיניים שלכם בצורה הטובה ביותר. לבסוף, חשוב שתגיעו לביקורת חוזרת לפחות פעם אחת בשנה על מנת לוודא ששום דבר לא השתנה מבחינת המספר, הצרכים, או רגישויות שונות של העין.

כתיבת תגובה