עדשות מגע דקורטיביות – לא רק לראייה

עדשות מגע הן כבר לא תחום שקשור אך ורק לשיפור הראייה. כיום השימושים בהן משמשים להרבה מעבר לכך, כולל שינוי צבע העין ועוד. תחום העדשות המגע הדקורטיביות הולך ומתפתח יום-יום ומביא איתו פיתוחים מעניינים.


כאשר חושבים על עדשות מגע, רוב האסוציאציות שעולות הן על תיקון או מיקוד הראייה. העדשות מהוות תחליף נוח לאנשים שלא רוצים, או במקרים מסוימים, לא יכולים להרכיב משקפיים. בשנים האחרונות חלה עלייה במשתמשי עדשות מגע דקורטיביות דווקא אצל אנשים שאינם זקוקים לתיקון הראייה: בנות 12-25 הן קהל היעד העיקרי שמשתמש בעדשות מגע מסוג זה, וניתן למצוא גם גברים רבים שרוצים גם הם להבליט או לשנות צבע עיניים קיים.

 

לפני פירוט השימושים השונים בעדשות מגע דקורטיביות חשוב לזכור שכמות הסיכונים שיש בעדשות מגע דקורטיביות זהה לסיכונים שיש בעדשות מגע רגילות. אסור לנקות את העדשות מגע הדקורטיביות במים רגילים אלא רק במים פיזיולוגיים, במידה ומרגישים גירוי או כאבים בעין יש להתייעץ עם רופא העיניים באופן מיידי, ואסור להעביר עדשות בין אנשים שונים מכיוון שהפעולה עשויה להעביר איתה מחלות וזיהומים נוספים.

עדשות בשלל צבעי הקשת

השימוש הראשוני שיש לעדשות מגע דקורטיביות הוא שינוי צבע העין. הצבע יכול להיות אטום לחלוטין ולשנות את צבע העין במלואו: לדוגמא מצבע חום לצבע כחול. הצבע יכול להיות גם אטום חלקית בכדי להדגיש את הצבע הקיים או לשפר אותו, כמו למשל מצבע חום לצבע חום כחלחל.

 

בעולם המוסלמי שינוי צבע העין נפוץ יותר כיוון שבחלק ממדינות האסלאם הנשים רשאיות להראות רק את אזור עיניהן לכן יש חשיבות גבוהה יותר בהבלטתן.

עדשות מגע חתוליות

כאשר נכנסים לעולם הצבעים השונים ניתן לחשוב גם על אפשרויות פחות שיגרתיות כגון: צהוב מבריק בדומה לחתולים או שחור כהה כמו שניתן לראות בדמויות מפחידות. החידושים לא מסתכמים רק בצבעים אחידים שונים, וניתן להוסיף אביזרים ויזואליים נוספים לעדשה לצורך הבלטה או החצנה כמו נצנצים זוהרים או הדפסים בצבעים שונים לאורכה של העדשה.

להתמקד בעיקר

לא מדובר על המיקוד הפוקאלי שיש במשקפיי ראייה או עדשות מגע לראייה, אלא במיקוד מסוג אחר. ניתן היום לייצר עדשות מסויימות שיודעות לסנן או להבליט צבעים מסוימים דרכם. העדשות נקראות גם עדשות בעלות סינון עדין.

 

עדשות מסוג זה הן בעיקר לספורטאים שרוצים להתמקד בצבע של הכדור, למשל צהוב של כדור טניס או כתום של כדור כדורסל, על חשבון צבעים אחרים.

 

עדשות עם סינון עדין יכולות לעזור גם לנהגים להבליט לדוגמא את הצבע של הכביש. סינון שכזה יכול להציל חיים בייחוד בשעות החשיכה או בשעות בין ערביים בהן נראות הכביש פחותה.

 

לסיכום: שוק עדשות משודרג

כמו תחום המשקפיים שכלל בעבר מספר קטן של דגמים, והתפתח לאינספור עיצובים וסגנונות, כך גם שוק עדשות המגע השתדרג באופן משמעותי. בעבר יכולנו למצוא בעיקר צבעים שונים של עדשות מגע דקורטיביות, היום אפשר גם למקד את הראייה וגם להרכיב עדשות מגע דקורטיביות בצבעים שהטבע לא מספק לנו באופן טבעי. ישנם אפילו מקרים בהם עדשות המגע הדקורטיביות מהוות סמל סטטוס, מה שנפוץ בעיקר אצל הצעירים.

 

ראוי לציין שכיוון שעדשות מגע דקורטיביות נמכרות במגוון מקומות, ייתכנו בעיות בעת הרכבת העדשה.

 

יש להקפיד על רכישת עדשות אך ורק במקומות המתמחים בכך, ולא להתפתות לרכוש עדשות במחיר זול באופן דרסטי. יש מקרים בהם צובעים את החלק הצבעוני של עדשת המגע הדקורטיבית בצורה מסוימת כך שהחלק הצבעוני מסתיר חלק מהראייה, ובעת התרחבות או כיווץ האישון של העין (עקב חשיפה של רמות נמוכות או גבוהות של תאורה) הוא עלול להיתקל בחלק הצבעוני של העדשה והראייה עלולה להיפגע במצב זה.


המידע האמור מוגש כשירות לציבור ולא מהווה המלצה לטיפול או תחליף לייעוץ רפואי.