החשיבות בבדיקה ע”י אופטומטריסט מורשה

כל אדם שבריאותו עומדת לנגד עיניו יוכל לומר לכם שאחד האלמנטים החשובים ביותר בכל הנוגע לשמירה על הבריאות הוא ביצוע של בדיקות שגרתיות. בין היתר מדובר על בדיקות דם, בדיקות סקר לאבחון מחלות וכן בדיקות ראייה שגרתיות. על ידי ביצוע של בדיקות באופן קבוע, ניתן לוודא כי הבריאות תקינה ושנמצאים במסלול הנכון.

ההבדל בין בדיקה אצל אנשי המקצוע השונים

בכל הקשור לבדיקות ראייה, ישנם שני אנשי מקצוע אליהם יש לגשת באופן או קבוע או כל אימת שמתעורר הצורך בפנייה לאבחון כשהכוונה היא כמובן לרופא עיניים מומחה ואופטומטריסט מורשה. אצל רופא העיניים ניתן לאבחן מחלות עיניים שונות כשהן בשלבים המוקדמים ביותר שלהן ואפילו עוד לפני שהחלו לבוא לידי ביטוי בתסמינים קליניים כשבין היתר מדובר על ניוון מקולרי, גלוקומה ועוד.

אצל האופטומטריסט לעומת זאת נבחנת חדות הראייה, תפיסת העומק, עיוורון צבעים וכן נבחנים מצבים שונים כמו למשל מיופיה (קוצר ראייה), היפראופיה (רוחק ראייה), פרסביופיה (זוקן ראייה) ועוד.

מדוע חשוב כל כך לעבור בדיקה אצל אופטומטריסט מורשה?

מדהים לגלות – רק 20% מהאוכלוסייה דואגים לעבור בדיקות ראייה באופן קבוע ושגרתי אצל אופטומטריסט מורשה. מן הסתם שכיחות בעיות הראייה גבוהה יותר באופן משמעותי ולפיכך אנשים רבים כמו גם ילדים ומתבגרים מסתובבים בעולם כשהם סובלים ממגוון רחב  של בעיות ראייה מבלי שהם מודעים אליהן כלל.

במקרים רבים מדובר על בעיות ראייה קלות יחסית שלכאורה לא מפריעות לאינדיבידואל להתנהל בעולם, אך במקרים לא מעטים מדובר על בעיות שונות שיש בהן כדי לפגוע בצורה חמורה באיכות החיים. כך לדוגמה מנתונים שפרסם לאחרונה משרד הבריאות, עולה כי קרוב ל- 10% מילדי בית הספר מופנים להמשך בדיקות לאחר בדיקות הראייה השגרתיות בבית הספר.

לרוע המזל, בניגוד לבדיקות המבוצעות באופן מנדטורי בבית הספר, איש לא מחייב את האוכלוסייה הבוגרת או המבוגרת לעבור בדיקות ראייה באופן שגרתי.

למי מומלץ במיוחד לגשת לבדיקה אצל אופטומטריסט מורשה?

  • כל מי שמרכיב משקפי ראייה ירוויח מפנייה לאופטומטריסט מורשה אחת לחצי שנה עד שנה.
  • כל מי שחווה תסמינים שונים בשדה הראייה שלא הופיעו קודם לכן כמו למשל צמצום שדה הראייה, הופעה של כתמים בשדה הראייה או טשטוש הראייה, צריך לגשת לבדיקה אצל אופטומטריסט.
  • תסמינים נוספים המצריכים פנייה לאופטומטריסט הם ירידה בראיית הלילה, קושי לקרוא טקסטים מקרוב, קושי לקרוא את הספרות על לוחיות רישוי של רכבים בכביש, “עייפות” של העיניים בזמן קריאה בספר או בזמן הישיבה מול המחשב ועוד.
  • לפני רכישה של משקפי ראייה חדשים מומלץ לפנות לאופטומטריסט לצורך התאמה של המספר. כיום קיימת תופעה מסוכנת שבאה לידי ביטוי ברכישה משקפי ראייה ממדפי רשתות הפארמה ללא התייעצות עם אופטומטריסט. תופעה זו יכולה לגרום להופעת כאבי ראש ואף להוביל להחמרת הפגיעה בראייה.