עדשות המגע משמשות תחליף למשקפי הראייה ומספקות מענה לרבים, המעוניינים מצד אחד ליהנות מפתרון מתאים המשפר את הראייה שלהם, ומצד שני ממענה אסתטי ונוח יותר וכזה שאינו בולט לעין. האם אפשר להרכיב עדשות מגע בכל גיל? האם גם מתבגרים או ילדים צעירים יכולים להחליף את משקפי הראייה שלהם בעדשות מגע? על כך ועוד, במאמר הבא.

עדשות-מגע-פנימי

אז, מתי כדאי להתחיל?

חנויות האופטיקה ורשתות האופטיקה הגדולות בארץ מדווחות כיום שיותר ויותר ילדים בוחרים להשתמש בעדשות מגע במקום במשקפי ראייה וכי גיל הילדים שעושה זאת יורד ככל שחולפות השנים. בעוד שבעבר הגיל הממוצע שבו התחילו הילדים ובני הנוער להרכיב עדשות מגע היה גיל העשרה, בין גיל 15 ל – 16, הרי שכיום הסיפור הוא אחר וישנם לא מעט ילדים צעירים יותר, בגילאי 11 ו – 12 שמרכיבים עדשות מגע. הסיבות לכך הן רבות מאד. ראשית, ניתן למצוא כיום עדשות מגע חד פעמיות המתאימות לשימוש יום יומי, כאלו המתאימות גם לילדים צעירים. המחירים שלהן זולים באופן יחסי בהשוואה לעבר והן מציעות מענה לילדים רבים המעוניינים להחליף את משקפי הראייה שלהם בעדשות מגע. אפשר להשיג אותן כמעט בכל מקום, לרבות חנויות הפארם השונות, המציעות מבחר של עדשות מגע לכל גיל.

אולם, רופאי העיניים וכך גם האופטיקאים, טוענים שמדובר במגמה שאינה חיובית, ובוודאי עבור הילדים הצעירים. שימוש בעדשות מגע במקום במשקפי ראייה יכול לגרום לנזק בעין, ובעיקר כשמדובר בגילאים הצעירים יותר, בגילאי 11 או 12. עדשות המגע, בניגוד למשקפי הראייה, נוגעות ישירות בקרנית העין. למרות שהן סטריליות מאד, שימוש לא נכון בהן יכול לגרום לחשיפה לחיידקים וגם לשריטות בקרנית העין עצמה. ילדים צעירים פחות מיומנים בהרכבת עדשות מגע, ולכן לעיתים פחות יתאים להם פתרון זה בהשוואה לאחרים. באופן כללי, מומלץ להתחיל להרכיב עדשות מגע בגיל ההתבגרות ולא לפני כן. בכל מקרה, חשוב לעבור בדיקת עיניים מקדימה כדי לבדוק את הצורך בעדשות מגע ולבחון את הסוגים השונים שיכולים להתאים. במידה ומדובר בילדים הסובלים מאלרגיות, מיובש בעיניים, מבעיות שונות הקשורות לעפעפיים או מרגישות גבוהה, יש להתאים להם עדשות מיוחדות, שתספקנה להם את המענה הנכון ביותר. אופטיקאי בעל ניסיון בעבודה מול ילדים הוא הכתובת הנכונה לעשות זאת והדרך לאתר את העדשות שתוכלנה להתאים לילד.

באילו עדשות כדאי לבחור?

בחירת עדשות המגע לילדים או לבני הנוער תלויה בפרמטרים שונים, כמו מבנה העין של הילד, בעיית הראייה שממנה הוא סובל וגם מידת יובש העין. רופאי העיניים וגם האופטיקאים ממליצים לבחור באפשרות של עדשות מגע חד פעמיות לילדים שאינן מצריכות תחזוקה מיוחדת. לאחר השימוש בהן זורקים אותן לפח, ומחליפים אותן באחרות. חשוב כמובן להקפיד לרכוש עדשות מגע איכותיות ולהתייעץ עם האופטיקאי, הבקיא בתחום.

 

המידע האמור מוגש כשירות לציבור ולא מהווה המלצה לטיפול או תחליף לייעוץ רפואי

חזרה לעמוד כתבות >>